Güvenlik Çözümleri

Güvenlik Çözümleri

Günümüzde, internet, olmazsa  olmazlarımızın içine girmiş durumdadır. İnternet'i kullanarak birçok işimizi halletmekteyiz; Örnek vermek gerekirse e-posta, bankacılık işlemleri, internetten dosya yükleme, bir ürün hakkında araştırma yapma, iş arama gibi pek çok amaç için interneti kullanmaktayız. Bu gibi işlemleri yaparken veya uygulamaları kullanırken kişisel bilgilerimizi ( kredi kartı bilgilerimiz,e-posta şifre veya kullanıcı adımız, vs..) internete  sunmak durumunda kalıyoruz. Bu da  güvenlik açısından çeşitli önlemler almamızı mecbur kılıyor. İnternet ortamında casus yazılımlar veya kimlik bilgilerinizin çalınması, çalınan bilgilerin kullanılmaya çalışılması gibi durumlarla karşı karşıya kalma ihtimalimiz oldukça yüksek.

Peki bu kadar sıklıkla kullandığımız internet için ne gibi önlemler almalıyız?

 

Yazılım güncellemeleri

Kullanmakta olduğumuz işletim sistemini ve uygulamalarımızı sürekli olarak güncel tutmalıyız. Yazılımlarda zaman zaman hatalar, açıklar ve eksiklikler tespit edilir. Bu açıklar güncellemeler ile düzeltilmediği zaman sistemimiz virüs ve hacker saldırılarına karşı açık haldedir. Bu yüzden düzenli olarak yazılımlarımızı güncellemeliyiz.

Güncel antivirüs programı kullanmalıyız. Antivirüs programları virüsler, solucanlar, casus yazılımlar gibi bilgisayara ve kullanıcı dosyalarına ciddi zararlar verebilecek olan yazılımları tespit etme ve engelleme amacıyla üretilmiş olup sürekli aktif olmalı ve düzenli olarak güncellemelerinin yapılması gerekmektedir.

Netline Bilgi İşlem , antivirüs yazılımları tarafında tek çözüm olarak Eset ürünleriyle çalışmakta ve tüm müşterilerine Eset ürünlerini önermektedir.

 

E-posta filtreleme

E-posta kullanımında filtre kullanmalıyız. Birçok mail programı istenmeyen mailleri filtreleme ve başka bir yere taşımayı sağlamaktadır.

Hergün birçok e-posta alıyoruz bunların bazıları işimizle bazıları özel hayatımızla ilgili. bazıları da  reklam içerikli. Peki bu e-postaların hepsi güvenilir mi? Bu noktada dikkatli olmakta fayda var. İçeriğinden emin olmadığımız  e-postaları açmadan silmekte fayda var.  Çünkü emin olmadığımız her ileti bilgisayarımız için bir tehdittir. Bilgisayarımızdaki veriler ciddi zararlar görebilir. Bu nedenle tanımadığımız e-postaları silmemiz gerekir. Yine  tanımadığımız adreslerden gelen resim, müzik gibi dosyalarını da açmamak gerekiyor.

 

Güvenlik duvarı kullanımı

İnternet kullanıyorsanız veya birçok bilgisayardan oluşan bir ortamında çalışıyorsanız firewall  kelimesini duymuşsunuzdur. Firewall ağ sistemlerini internet ortamından gelecek kötü kodlar, virüsler, hackerlar ve zararlı web siteleri gibi birçok olumsuz içerikten korumak için tasarlanmış cihazlardır. Firmalar güvenlik duvarı ile yerel ağlar üzerindeki kaynakları diğer ağlar üzerinden gelecek saldırılara karşı korunmasını sağlayabilir, iç ve dış networkler arası ağ trafiğini tanımlanan kurallara göre gözlemleyip denetleyebilirler. 

Netline olarak güvenlik duvarı çözümlerinde cyberoam ve fortigate ürünlerini ile müşterilerimize çözüm sunmaktayız.